България Спорт

Исторически момент: Никола Цолов вече има суперлиценз за Формула 1

  27.08.2026 14:37  
 Исторически момент: Никола Цолов вече има суперлиценз за Формула 1

Българският пилот Никола Цолов направи историческа крачка към Формула 1, след като успешно премина теста с болид от най-високия клас на легендарната писта “Имола“. Той изпълни поставената цел да измине необходимите 300 километра, с което си осигури суперлиценз за участие във Формула 1.

Цолов управляваше Racing Bulls VCARB 02, а необходимата дистанция бе покрита след кратък, но ефективен стинт от шест обиколки.

В рамките на теста българинът успя да подобри и най-доброто си време на трасето, като записа 1:17.67 минути.

Успешният тест е изключително важна стъпка в развитието на 19-годишния Цолов, който в момента е сред водещите пилоти във Формула 2. Полученият суперлиценз му отваря възможност за участие в официални свободни тренировки по време на уикендите във Формула 1.

Вече се появиха предположения, че българинът може да получи шанс за участие още на “Монца“ по време на Гран при на Италия в началото на септември. Засега обаче няма официално потвърждение дали именно там Цолов ще направи своя дебют в официална сесия от Формула 1.

Постижението на “Имола“ е историческо за българския моторен спорт и приближава Цолов още една крачка до най-престижната автомобилна надпревара в света.

Източник: БГНЕС