Свят

Споразумение на хартия? САЩ удари по Иран, Техеран отвърна с ракети по Кувейт и Бахрейн

  28.06.2026 09:15  

Снимка: АП/БТА

И двете страни отправиха взаимни заплахи за провал на меморандума за край на войната

 

САЩ и Иран си размениха нови удари въпреки подписаното споразумание само преди броени дни. Американската армия удари военни складове на Техеран, той пък отвърна с ракети и дронове по Кувейт и Бахрейн.

САЩ са нанесли тази нощ нови въздушни удари по ирански складове за ракети и дронове, както и по радарни станции, разположени по крайбрежието на Иран, в отговор на поредното нарушение на споразумението за прекратяване на огъня между Вашингтон и Техеран, съобщи американският президент Доналд Тръмп в публикация в социалната мрежа "Трут соушъл", след като в събота петролен танкер бе ударен от снаряд в Ормузкия проток. Снарядът беше обявен като неидентифициран.

"Самолети на САЩ току-що нанесоха удари по ирански складове за ракети и дронове, както и по крайбрежни радарни станции, заради поредното нарушение на споразумението за прекратяване на огъня! Много е вероятно те никога да не си вземат поука!", гласи публикацията на Тръмп, цитиран от БТА.

Американският държавен глава предупреди също, че "може да дойде момент, в който вече няма да можем да бъдем разумни и ще бъдем принудени да довършим с военни средства това, което започнахме толкова успешно. Ако това се случи, Ислямска република Иран вече няма да съществува!". Централното командване на въоръжените сили на САЩ съобщи в събота вечерта, че американската армия е нанесла нови удари срещу Иран, след като рано по-рано през деня плаващ под панамски флаг танкер беше атакуван от ирански дрон.

Държавната иранска телевизия ИРИБ съобщи рано в неделя местно време, че в Сирик, в южната част на Иран, са се чули експлозии.

"На Иран беше даден шанс да спази споразумението за прекратяване на огъня, но той избра да не го прави", се посочва в изявление на Централното командване на американските въоръжени сили. В него се уточнява, че ударите са "пряк отговор на продължаващата иранска агресия срещу търговското корабоплаване" и са насочени срещу ирански военни съоръжения за наблюдение, комуникации, противовъздушна отбрана, складове за дронове и лодки за поставяне на мини.

Вашингтон съобщи по-рано, че през нощта срещу събота е нанесъл удари по ирански цели. Иран заяви, че "е отговорил, нанасяйки удари по цели, свързани с американските сили". Атаката с дрон срещу танкер в Ормузкия проток последва удар със снаряд по товарен кораб в четвъртък.

Междувременно Кувейт и Бахрейн съобщиха, че Иран ги е атакувал с ракети и дронове тази нощ, след като по-рано Ислямската република бе подложена на нови американски удари, предаде Асошиейтед прес. Двете страни осъдиха иранските нападения, макар засега да не е ясно дали има поражения.

Иранският паравоенен Корпус на гвардейците на Ислямската революция (КГИР) от своя страна съобщи, че тази нощ е атакувал Бахрейн и Кувейт и заплаши с "пълно спиране" на преговорите със САЩ, ако Вашингтон продължи да извършва нападения срещу Иран, предаде Асошиейтедп рес.

В изявление, разпространено от държавния вестник "ИРАН", Гвардията посочи, че е подложила на обстрел щаба на Пети флот на американските военноморски сили, а също и военновъздушната база "Ал Асад" в Кувейт.

"Нега врагът знае, че нарушаването на примирието ще доведе до пълно прекратяване на започналите процеси", добави КГИР.

Посланието на гвардейците бе най-острата заплаха за прекратяване на диалога, откакто САЩ и Иран сключиха предварително споразумение за спиране на бойните действия (Исламабадския меморандум за разбирателство). То отвори 60-дневен прозорец за договаряне на трайно уреждане на конфликта, отбелязва Асошиейтед прес.

Иранското Министерство на външните работи съобщи, че тази нощ САЩ са атакували радарни обекти по южното крайбрежие на Ислямската република и определи тези нападения като нарушение на Исламабадския меморандум, предаде Ройтерс.

"Тези брутални атаки показват, че САЩ не дават и пет пари за задълженията, които поемат, и че нарушаването на споразуменията е тяхна втора природа", посочи външнополитическото ведомство.

Новите обстрели в Персийския залив още повече застрашава предварителното споразумение между Техеран и Вашингтон, сключено преди около седмица като първа стъпка към трайното уреждане на конфликта, отбелязва Асошиейтед прес. /Dir