Разлог

Община Разлог призовава: Регистрирайте домашните си кучета до 30 септември!

  26.06.2026 18:22  
Община Разлог призовава: Регистрирайте домашните си кучета до 30 септември!

Грижата за домашните любимци е споделена отговорност, която изисква не само обич, но и спазване на законовите изисквания. В тази връзка Община Разлог приканва всички собственици на кучета да регистрират своите любимци в общинския регистър и да се уверят, че те са идентифицирани с микрочип. Създаването на актуална база данни е ключова стъпка към по-добър контрол, превенция и ефективно ограничаване на броя на безстопанствените животни по улиците.

Регистрацията не е просто административен ангажимент, а акт на отговорност, който позволява изгубени или избягали животни да бъдат върнати при стопаните си по-бързо. Чрез нея се установява произходът на кучето и се предотвратява безотговорното му изоставяне – честа причина за страх и несигурност в градската среда.

За улеснение на гражданите, законът предвижда важни облекчения: собствениците на служебни и работни кучета (ловни, овчарски, кучета водачи и др.) са освободени от данък, но задължително трябва да идентифицират животните си с микрочип и данни за собственика. Данък не дължат и стопаните на всички домашни кучета, които са регистрирани, чипирани и кастрирани.

Общината дава гратисен период за всички досега нерегистрирани кучета – тези, които бъдат вписани в регистъра до 30 септември 2026 г., няма да бъдат санкционирани. Нещо повече, Община Разлог ще окаже пълно съдействие за извършване на безплатна кастрация на всяко куче, регистрирано в този срок. След изтичането му, при проверки собствениците на нерегистрирани животни ще бъдат санкционирани съгласно действащата нормативна уредба.

За подробна информация относно необходимите документи и процедурата за регистрация, моля, посетете отдел “Местни данъци и такси“ в Община Разлог. Нека заедно покажем отговорно отношение и допринесем за по-чиста, сигурна и спокойна среда за всички нас.