Дупница

Забраниха поливането, миенето на коли и дворове в община Дупница

  24.06.2026 09:34  
Забраниха поливането, миенето на коли и дворове в община Дупница

В цялата община Дупница вече са в сила строги ограничения за използването на питейна вода. Кметът Първан Дангов издаде заповед, с която се забранява употребата на питейна вода за редица дейности извън битовите нужди на населението.

От общинската администрация съобщиха, че мярката се налага заради силно намаления дебит на водоизточниците за питейно-битово водоснабдяване и необходимостта от ограничаване на разхода на вода през летните месеци.

Със заповедта се забранява поливането на зелени площи, миенето на улици, тротоари, дворове и пътни настилки, както и миенето на автомобили и прането на килими с питейна вода. За подобни дейности гражданите следва да използват собствени алтернативни водоизточници, като регистрирани кладенци и други разрешени съоръжения.

Припомняме, че през миналото лято няколко населени места в община Дупница преминаха на воден режим заради недостиг на вода. Подобни ограничения вече са въведени и в съседните общини Кюстендил, Кочериново и Бобошево.

От Общината предупреждават, че контролът по изпълнението на заповедта ще бъде засилен. Нарушителите ще бъдат санкционирани съгласно разпоредбите на Наредбата за обществения ред и опазване на общинските имоти.

Местната власт призовава жителите към отговорно и пестеливо използване на водата, както и към своевременно подаване на сигнали при установяване на аварии и течове по водопроводната мрежа, за да бъдат ограничени загубите на ценния ресурс.