С тържествено общоградско шествие, богата празнична програма и официална церемония по награждаване на заслужили педагози, Самоков отбеляза Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.



Празничният ден започна с вълнуващо дефиле, в което се включиха всички училища от общината, стотици родители, културни дейци и граждани. Носейки български трибагреници и портрети на бележити възрожденци и просветители, участниците преминаха по централните улици на града, създавайки уникална атмосфера на гордост, духовност и уважение към родната история и образование.



Кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов поздрави присъстващите, като подчерта ключовото значение на езика, просветата и духовността за бъдещето на обществото. Той заяви, че 24 май е ден, който всеки българин носи в сърцето си, и момент, в който с признателност се прекланяме пред делото на светите братя Кирил и Методий. Градоначалникът отбеляза, че Самоков винаги исторически е бил град на будни хора и пазител на традициите, а днес местните училища и детски градини успешно продължават да бъдат истинско средище на знание, талант и стремеж към развитие.

Кулминацията на тържеството беше връчването на престижните награди “Учител на годината“. Отличията бяха дадени лично от кмета инж. Ангел Джоргов и от председателя на комисията по образование, култура, младежки дейности и спорт към Общинския съвет Михаил Михайлов, като заслужен израз на признателност към местните преподаватели за тяхната отдаденост, професионализъм и принос във възпитанието на младите хора.
В различните категории бяха отличени учители от детски градини и училища в цялата община, доказали своята любов към децата и знанието. В края на вълнуващата програма целият площад и всички присъстващи се обединиха в мощно изпълнение на химна “Върви, народе възродени“, увенчавайки празника в Самоков по най-достойния начин.













